Dolar yükselecek mi, düşecek mi?

Yabancı talebiyle 1.8250 TL’ye çıkarak tarihi zirvesini gören dolar, Merkez’in döviz satım ihalelerini yeniden başlatmasıyla 1.80’e geriledi

Yabancı talebiyle 1.8250 TL’ye çıkarak tarihi zirvesini görendolar, Merkez’in döviz satım ihalelerini yeniden başlatmasıyla 1.80’e geriledi

MİLLİYET


Doların yabancı talebiyle 1.82 TL’yi aşarak tarihi zirveyi görmesi üzerine Merkez Bankası’dan kura “Müdahale ederiz” sinyali geldi. Merkez’in gerekirse piyasaya müdahale edeceği ve yükselişe bir sınır koyacağı sinyalinin ardından bireysel müşteri satışlarının etkisiyle dolar 1.80 TL’ye geriledi.

Merkez Bankası, dolar başta olmak üzere döviz kurlarında devam eden yükseliş üzerine bugünden itibaren döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlanması kararını aldı.

İhalelerde satımı yapılacak döviz tutarı 50 milyon dolar olarak belirlendi. Açıklamada, ihalelere rağmen, likidite azalmasına bağlı olarak oluşacak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda aşırı dalgalanma gözlenmesi durumunda ise doğrudan döviz satım müdahalesinde bulunabileceği bildirildi.

Getirisi yüzde 18

Yurtdışı piyasalar doların yükselişinin yanı sıra yurtiçinde sanayi üretimindeki sert düşüş, IMF anlaşmasıyla ilgili bir gelişme olmaması doları TL karşısında 1.8250 ile rekor seviyeye taşıdı. Böylece, dolar yılbaşından bu yana yüzde 18, 2008 yılı içinde en düşük seviyeyi gördüğü 4 Ağustos’tan (1.15) bu yana ise yüzde 58 değer kazandı.

Fidelity alıyor

Dövize talep özellikle yabancı yatırımcılardan geliyor. Son üç gündür dövizde ABD’li Fidelity adlı fonun yüksek hacimli alımlarına dikkat çekiliyor.

Döviz borçlusu şirketlerin alımları da kuru yükseltiyor. “Daha da yükselir mi tedirginliğinin” yerli yatırımcıların döviz satma isteğini azalttığını söyleyen uzmanlar, “Merkez’in açıklaması sonrasında döviz satışı geldi ama bu yükselişi dengeleyecek seviyede değil” dedi.

Bankalardaki döviz mevduat hesapları ise 20 Şubat itibarıyla 103.1 milyar dolardan 100.6 milyar dolara indi.

Yabancı payı geriledi

Dolar alıp Türkiye’den çıkan yabancılar, İMKB’de bir süreden bu yana satış yapıyor. 30 Ocak’ta borsada yüzde 67.27 olan yabancı payı 20 Şubat’ta yüzde 64.10’a geriledi. 6 Mart itibarıyla ise yabancı payı yüzde 63.29 seviyesine geldi. İMKB endeksi de dün yüzde 0.71 değer kaybetti. Euro da 2.29 TL ile en yüksek seviyesini gördü.

NEDEN YÜKSELİYOR?

- Küresel ekonomiyle ilgili kaygılar nedeniyle finans kurumları, şirketler likit kalmaya yöneliyor, dolara talep artıyor.

- Yatırımcılar, riskten kaçış eğilimiyle Polonya, Romanya, Güney Afrika gibi gelişmekte olan ülke para birimlerinden kaçıyor. Bu kaçış eğilimi TL’yi de etkiliyor.

- İçeride dövize talep özellikle yabancı yatırımcılardan ve döviz borçlusu şirketlerden geliyor.

- ‘Daha da yükselir mi?’ beklentisi döviz satışını sınırlıyor.

- Merkez Bankası’nın son faiz indirimleri sıcak para girişinde cazibeyi azalttı.

- Ocak ayında sanayi üretimi dibe vurdu, IMF ile anlaşma belirsizliği sürüyor.

YORUMLAR

Uzmanlar anlaşamadı

Doların yükselişi ekonomistleri de ikiye böldü, bazıları kurun 2 TL’ye çıkacağını savunurken, bazıları 1.60’a gerileyeceği görüşünde. Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toguç, olumsuz haber akışının devamı halinde doların 2 TL’yi zorlayacağını söyledi.

Akbank Genel Müdür Vekili Reşit Toygar, Avrupalı bankaların talebi nedeniyle doların yükseldiğini belirterek, “Türk bankalarının veya halkın talebi yok. Dolar 1.60’a gelir” dedi.

İktisatçı Mustafa Sönmez ise doların yükselişinde varlık barışının etkisi olduğunu iddia etti. Sönmez, firmaların dışarıda olmayan dövizlerini beyan ettiklerini belirterek, “Nisan sonuna kadar da bu beyanlarda yazan dolarları temin etmeleri gerek” dedi.

Finansinvest Genel Müdürü Zafer Onat da Merkez’in ekonomiyi canlandırmak için hızlı faiz indirimleri nedeniyle TL’nin cazip olmadığını söyledi.

Kim kaybediyor, kim kazanıyor?

- İhracatçı kazanıyor. Eline geçen dolar, euro miktar olarak aynı olsa  bile TL olarak karşılığı artıyor.

- Yastık altında doları olan, mevduatı döviz olan kazanıyor.

- Türkiye turistler için ucuzladı. Dolayısıyla turistler ve turizmciler de kazanan grupta yer alıyor.

- Kaybedenlere gelince... Yatırım için dış kredi kullanan sanayiciler, ihracat yapamadığı için borcunu çeviremiyor.

- Şirketler kesiminin bu yıl ödenmesi gereken borç miktarı 40 milyar dolara yakın. Kurun yükselmesi TL cinsinden yüklerini artıyor. Kur zararı bu şirketlerin bilançolarına da kötü yansıyacak.

- Devlet de kaybedecek. Döviz cinsinden borçlarında kur farkını üstlenecek. İkincisi kur farkları bilançolara yansıdıkça zararlar artacak ve vergi gelirleri düşecek.

- İthal girdi kullanan sektörlerde maliyetler kur farkıyla artıyor. Ancak, talep düştüğü için kur artışları fiyata yansıtılamıyorlar.

- Ekonominin genel olarak daralması milli geliri düşürüyor. Milli gelirin dolar cinsinden karşılığı da düşeceğinden kişi başına gelir de düşecek.

- İçeride eşe, dosta, tefeciye döviz borcu olan, döviz kredisi kullananlar da kaybediyor.

TL için kritik dönem

Sınırlar ötesi sermaye hareketlerinin müthiş bir akışkanlık kazandığı günümüzde, ülke paralarının değerindeki iniş çıkışları büyük ölçüde uluslararası sermaye hareketleri belirliyor. Sermaye çıkışının hızlandığı ülkelerde, ülke parasının değer kaybetme olasılığı artıyor.

Örneğin İngiltere’den geçen yılın ikinci çeyreğinde 683 milyar dolar, dördüncü çeyreğinde 598 milyar dolar ve 2008 yılının bütününde 1 trilyon doları aşan net sermaye çıkışı oldu. Normalin 10 katı mertebesindeki bu sermaye çıkışı, İngiliz sterlinindeki düşüşü ve banka sistemindeki depremi tetikledi.

Rusya’da ise 2006’da net 42 milyar doları ve 2007’de 83 milyar doları bulan net sermaye girişleri 2008 yılında yerini büyük boyutta sermaye çıkışına bıraktı. 2008 yılının yalnızca son çeyreğinde Rusya’dan net sermaye çıkışı 130 milyar doları buldu ve Rusya büyük döviz rezervine rağmen, parasının değerini koruyamadı.       

Türkiye böyle büyük bir sermaye çıkışı dalgası yaşamadığı için TL’nin değer kaybı bir bant içinde tutulabildi. Ancak şimdi kritik bir dönemin eşiğindeyiz. Türkiye’nin konumundaki ülkelere yönelik özel sermaye girişlerinin büyük ölçüde düştüğü, bu ülkelerden sermaye çıkışının ise hızlandığı ortamda, IMF gibi uluslararası kuruluşların sağlayacağı destekler büyük önem kazanıyor. Bunu göz ardı etmenin bedeli TL’nin dolar karşısındaki değer kaybının hızlanması olabilir.

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Başlık: Yorumunuzda Görülecek İsim:
0
 • Oyla 4 3
  Misafir
  15:01 / 24.06.2013

  borsa yıl sonu 98.000 seviyesini tutturur bence fed gerçekleştiremeyecek söylediklerini .. en azından 1-2 yıl çünkü sadece 3. dünya ülkeleri değil cin gibi ekonomisi güçlü ve elinde en fazla dolar stoğu bulunan ülke tepkisiz kalmaz . ayrıca türk şirketleri bu kadar ucuz değil ...

 • Oyla 47 51
  banker001 bigpara.com kullanıcısı
  14:37 / 10.03.2009

  Arkadaşlar lütfen mantıklı olun herkes nasıl görmek istiyorsa öyle bekliyor. Bu krizi biz çıkarmadık ve biz sonlardırmayacağız en az hasarla atlatmak büyük başarıdır. Şu anki ortamda para kazanmaya değil mevcudiyeti korumaya bakmak gerekir. Reel sektörün çökmeye başladığı durumlarda borsadan kar beklenmemeli dövizde ise kısa vadede hızlı çıkışlar olabilir dolarda 2 tl veriler incelendiğinde mümkün, ancak MB piyasayı çok dikkatli takip edip rezervleri eritmeden yerinde müdahale edip birazda piyasaya yön vermeli krizin tam ortasındayız ama sonunda değil sakin olmalıyız panik davranışlar zarar ettirir.

 • Oyla 57 41
  satosan bigpara.com kullanıcısı
  13:19 / 10.03.2009

  daha ucuzu varken pahallı şeyi niye alalım? küçük yatırımcının dolar 2 lira olacak diye 1.8 den alması mantıklımı. 0.2 kar oalcak diye dolar alınırmı? çok karlı hisse senetleri var, alırım beklerim uzun vade . illahaki piyasalar ekonomiden önce toparlanacaktır. kendi görüşümdür.

 • Oyla 52 44
  turanhisar bigpara.com kullanıcısı
  12:59 / 10.03.2009

  aynı arkadaş banada 170leri geçemez demişti 2 3 hafta önce.bende ona uyup satsam havayı almıştım.dolarda hareket altın gibi daha yeni başladı.teknik olarak 2,294görüyorum üstad.siz ne düşünüyorsunuz saygılarımla

 • Oyla 49 46
  akilkazan bigpara.com kullanıcısı
  12:51 / 10.03.2009

  Dolar çok yükselecek 2 TL olacak veya 1,60 kadar inecek yorumlarını biraz abartılı buluyorum. Borsa, TL mevduat gibi yatırım araçlarının getirisi yatrımcıları tatmin etmeyen düzeylerde olduğundan, dolara yatırım yapma eğilimi artacaktır. Kişisel tahminim, doların 1.75 - 1.85 aralığında dalgalanacağıdır.

 • Oyla 47 52
  takip100 bigpara.com kullanıcısı
  12:02 / 10.03.2009

  hayal alemi bana cevap yazan kardeşim 1,85 lerden bahsediyorsun ama gerçeklerle uyuşmuyorsun.Son şanş dediğim satmak (1,70 lerden)bir gerçek AB 2 milyar euro kredi olanağını açtı,yurtdışındaki 60 milyar gelecek,bunca aydır doların geri dönüş seviyelerinide (TCMB müdahaleleri)güzelce izlersen anlarsın tabii.Saygılar genckariyer 27.02.2009 16:59:24 bu senin yazın 1850 hayel diyorsun bence kariyerin şimdiden bitmiş yaşlıkariyer daha deneyimlidir sen onu bırak borsada kağıd var herhalde dolar düşmez aksine bence ateşe üflüyorlar şu anda ne olcağını tahmin ediyorum paylaşmamı ıstiyenle paylaşabilirim ben girdim tekraer 1782 den yatırım tafsiyesi değildir ona göre

 • Oyla 57 59
  genckariyer bigpara.com kullanıcısı
  11:11 / 10.03.2009

  Özellikle MB döviz satış ihalesi olayından sonra kur yükselmesini saçma buluyorum ve yakında tepetaklak gidecek düşündüğüm anlamına gelir. Buda dövizi tekrar TL ye çevirmek için son şanstır.Hatırlanırsa altın son dönemde ons başına 1.000 dolara kadar tırmanmış ve sonra da 930 civarına inmişti. Benzer gelişmelerin dövizde de olmasını bekliyorum. Tabii medya izin verirse!

 • Oyla 56 38
  batidilleri bigpara.com kullanıcısı
  10:51 / 10.03.2009

  94 yılı yerel seçimlerimden önceki hata tekrarlanıyor. Bir farkla; o zamanki hükümetin alternatifi vardı, şimdikinin ise yok. Daha da önemlisi alınacak önlemlerin, yani IMF acı reçetesinin halka en kolay anlatılabilmesini sağlayacak ve bizden kaynaklanmayan küresel bir kriz var. Yani yemin etsen başın ağrımaz. IMF ile anlaşma konusunda yine de siyasi bir kaygı varsa bunu çabuklaştırmak için eğer mümkünse seçimin 1 veya 2 hafta önceye alınması da dahil ter türlü önlemin vakit geçirmeden alınması gerekir. Halk zaten seçimde ne yapacağını biliyor, kent kent dolaşmanın, her gidilen yerde, televizyonlardan bir önceki akşam duyduğumuz ve bir başka kentteki mitingte söylenenleri tekrar etmenin ne Başbakanımıza ne de muhalefet liderlerine fazdası yok. Bilakis halk bu duruma çok içerliyor. Koyun can derdinde kasap et derdinde, gibi bir aigılama söz konusu. Lütfen ısrarla tarihi tekerrür ettirmeyelim.

 • Oyla 45 49
  adnankizil bigpara.com kullanıcısı
  10:49 / 10.03.2009

  "- Devlet de kaybedecek. Döviz cinsinden borçlarında kur farkını üstlenecek. İkincisi kur farkları bilançolara yansıdıkça zararlar artacak ve vergi gelirleri düşecek. " işte bu söyleme katılmıyorum. Yani tmm vergi gelirleri tabii ki düşecek. Ama bu düşüşün etkisi bence tahmin edilenden çok daha az. Sanki millet şakır şakır vergi ödüyorda. Tüm ticari faliyetler kayıt altındada. Devletin vergi gelirlerin %80''i dolaylı vergiden değilde!

 • Oyla 54 48
  SVOZKAN bigpara.com kullanıcısı
  10:37 / 10.03.2009

  YABANCILARIN İÇERDEN ÇIKIŞIYLA DOLAR TALEBİ ARTMIŞ DURUMDA BUNUN AKABİNDE YERLİ YATIRIMCILAR DA ELİNDEKİ DOLARI SATMIYOR.PEKİ ANADOLULU OLARAK HALKIN YASTIK ALTINDAKİ BİRİKİMLERİNİ ALTINDAKİ YÜKSELİŞE BAĞLI OLARAK SATMIŞ DURUMDALAR.VE KUYUM SEKTÖRÜDE VİTRİNİNİ YARIYA İNDİRDİ.PEKİ İSTANBUL''A GÜNLÜK ORTALAMA OLARAK 1 TON 1,5 TON CİVARINDA ALTIN GİRİŞİ VAR BUNLARDA KÜLÇE HALİNE GETİRİLDİK TEN SONRA DIŞARI PAZARLANMIYORMU DOLAR KARŞILIĞI İSE BU ALTINLARIN GÜNLÜK 700 MİLLİYON DOLAR OLURSA BUNUN DÖVİZ GİRİŞİ OLDUĞU DÜŞÜNÜRSEK BUNLAR EKSTREDEN ÇIKTI VE YABANCI GİRİŞİDE BAŞLARSA VE YERLİ YATIRIMCI DÖVİZ SATMAYA BAŞLARSA DÖVİZİN GELECEĞİ FİYATI SİZ DÜŞÜNÜN BU FİYATLAR HADDİNDEN YÜKSEK DİKKATLİ OLUN .

BIST DOLAR EURO ALTIN €/$
84.304 Değişim : 0,43% Hacim : 3.540 Mio.TL Son veri saati : 17:55
Düşük 83.509 03.03.2015 Yüksek 84.671
Açılış: 84.364
2,5285 Değişim : 0,77%
Düşük 2,5120 03.03.2015 Yüksek 2,5365
Açılış: 2,5165
2,8295 Değişim : 0,79%
Düşük 2,8075 03.03.2015 Yüksek 2,8388
Açılış: 2,8165
98,1252 Değişim : 0,25%
Düşük 97,52 03.03.2015 Yüksek 98,55
Açılış: 97,88
1,1192 Değişim : 0,07%
Düşük 1,1155 03.03.2015 Yüksek 1,1212
Açılış: 1,1185

bigpara

Copyright © 2015 Tüm hakları saklıdır.
Hürriyet Gazetecilik Matbaacılık A.Ş.

1550 2 03.03.2015 22:16:28

YASAL UYARI:
Piyasa verileri Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. Üye girişi yapılan Canlı Borsa sayfaları haricinde Hisse senedi verileri 15 dk gecikmelidir. Tahvil-Bono-Repo özet verileri her durumda 15 dk gecikmelidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.

BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Uyarı Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi giriniz !
Piyasa Bandını Kişiselleştirin
Görüş ve Önerileriniz Bu alan site ile ilgili görüşler içindir. Hisse ve piyasalarla ilgili görüş ve sorularınızı ilgili yorum bölümlerinden iletebilirsiniz.
X